«powrótOrlen Warsaw Maraton 2018

Warszawa

Orlen Warsaw Marathon to najważniejsze w Polsce wydarzenie biegowe, organizowane w Warszawie od 2013 r., w którym dotychczas wzięło udział ponad 160 tys. uczestników. Dla maratończyków zostały przygotowane trzy propozycje: Basic, Standard oraz Premium. Biegacze startujący na trasie 10 km mogli wybrać spośród dwóch pakietów: Basic oraz Standard. To już VI edycja najważniejszej imprezy biegowej w Polsce. W tym roku trasa królewskiego dystansu w ramach Orlen Marathon, była szybka i sprzyjająca biciu sportowych rekordów. Przed oficjalnym sygnałem startowym, tysiące zgromadzonych na Wybrzeżu Szczecińskim biegaczy w białych i czerwonych koszulkach uczciło wyjątkową rocznicę naszym hymnem, Mazurkiem Dąbrowskiego.

Uczestnicy biegu OSHEE 10 km biegli prawobrzeżną częścią stolicy, na południe. Zwycięzcą biegu OSHEE został Mengistru Zelalem (ETH), z czasem 00:28:48. Najlepsza wśród kobiet na tym dystansie okazała się Louise Small (GBR), która przebiegła trasę biegu OSHEE na 10 km w czasie 00:33:20.

Jak co roku, najwyższy poziom sportowych emocji zagwarantowali kibicom maratończycy. Trasa biegu prowadziła przez pięć dzielnic Warszawy: Śródmieście, Mokotów, Ursynów, Wilanów i Pragę. Limit czasu w maratonie to 5 godzin i 30 minut od strzału startera. Zawodnicy rozpoczęli bieg w wybranej prze siebie podczas rejestracji strefie czasowej.

Tradycyjnie już biegacze wystartowali o godzinie 9:00 spod stadionu PGE Narodowy i skierowali się na północ miasta, na most Świętokrzyski, a następnie na Stare Miasto. To właśnie w tym miejscu mieli do pokonania jedyny zauważalny podbieg, znajdujący się w okolicach 5 kilometra trasy, na ulicach Boleść i Mostowa. Długość podbiegu w tym miejscu wynosiła ok. 230 metrów, ale pozostała część trasy była płaska lub prowadziła w dół. Dalej maratończycy pobiegli przez najstarsze i najpiękniejsze miejsca stolicy: Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i dalej przez Plac Trzech Krzyży aż do Al. Ujazdowskich, tam trasa biegu skręcała w Al. Szucha, by sprawdzić nową nawierzchnię nowo otwartych ulic Rosnowskiego i Korbońskiego. Na tym odcinku rozpoczął się jedno- kilometrowy spadek trasy, którym uczestnicy przebiegli z dzielnicy Ursynów do Wilanowa. Kolejne kilometry wiodły przez m.in.: Łazienki Królewskie, ul. Jana III Sobieskiego i Belwederską. Potem przebiegli przez Wybrzeże Kościuszkowskie, ponownie przez Most Świętokrzyski i dalej wzdłuż PGE Narodowy, gdzie od Al. Zielenieckiej zlokalizowana była meta Orlen Warsaw Marathon oraz Miasteczko Biegaczy.

Zwycięzcą Orlen Warsaw Marathon został reprezentant Kenii Ezekiel Omullo z wynikiem 2:11:17, następny był jego rodak Felix Kimutai z wynikiem 2:11:41 a trzeci Herpasa Negasa Kitesa z Etiopii z czasem 2:11:46.

(DD)

(zdjęcia: materiały prasowe organizatora)

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone