«powrótKarol Bielecki "Wojownik" - spotkanie autorskie

Karol Bielecki, WojownikCentrum Olimpijskie, Warszawa

Wydawnictwo Akurat wydało w 2018 roku niezwykle interesującą, bogato ilustrowaną, wspomnieniową książkę Karola Bieleckiego pt.: „Wojownik". Autor jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zawodników w historii światowej i polskiej piłki ręcznej. Przez ponad 20 lat uprawiał tę trudną dyscyplinę, rozegrał ponad 250 meczy w reprezentacji Polski, zdobył dla niej prawie 1000 goli, posiadał jeden z najmocniejszych i najszybszych strzałów w tej dyscyplinie. Wspomnienia obejmują okres od wczesnych lat młodzieńczych do chwili obecnej.

Opisywane są rozterki młodego człowieka, problemy z wyborem odpowiedniej dyscypliny sportu, liczne chwile zwątpienia, rezygnacje z gry. Dużo miejsca zajmują opisy morderczych treningów, wspaniałych wygranych meczy reprezentacji na najważniejszych imprezach sportowych. Są też opisy meczy przegranych, które też zapadają w pamięć i są przyczyną smutku i sportowej złości. Jest to pasjonująca historia życia pełna wzlotów i upadków, radosnych triumfów i bolesnych porażek.

Szczególnie zapadają w pamięć opisy pierwszych miesięcy po fatalnej kontuzji. Podczas zderzenia na boisku w meczu z Chorwacją Bielecki doznaje kontuzji oka, którego mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej i późniejszym operacjom nie udaje się uratować.

Nikt nie wierzył w powrót zawodnika do kontynuowania kariery sportowej. On sam jednak nie poddał się, zawziął się że wróci do sportu i wrócił. Wielomiesięczna rehabilitacja, stopniowo dawkowane treningi sportowe, psychiczna pomoc rodziny i przyjaciół a przede wszystkim własne samozaparcie, spowodowały że na przekór wszystkim wrócił jednak do gry i przez parę lat był podporą reprezentacji Polski, licznych klubów niemieckich w których grał i swojego kieleckiego klubu.
Wspomnienia Bileckiego przeplatają się z wypowiedziami innych osób: pierwszych trenerów, żony i siostry autora, kolegów z reprezentacji. Wyłania się z nich obraz człowieka mądrego i dojrzałego, który mimo licznych przeciwności losu nigdy nie dał za wygraną.

(AW)

 

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone