«powrótEnjoy European Quality Food – prawdziwe włoskie smaki na 6!

Enjoy European Quality Food – prawdziwe włoskie smaki na 6!

Od wielu lat nieprzerwanie włoska kuchnia jest ulubioną kuchnią Polaków, tuż po rodzimej – tak wynika z badań naszych zwyczajów kulinarnych. Jak wszystkim wiadomo, podstawą włoskiej kuchni są wysokiej jakości produkty. Jak w czasie codziennych zakupów zawsze możemy być pewni, że wybieramy te oryginalne włoskie?

Włochy przodują w Europie w liczbie produktów, które posiadają unijne certyfikaty, potwierdzające ich oryginalność. Są to oznaczenia:

• ChNP: Chroniona Nazwa Pochodzenia,
• ChOG: Chronione Oznaczenie Geograficzne,
• GTS: Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.

Według najnowszych danych włoskich produktów z certyfikatami jest obecnie 1065. Czy jednak każde włoskie wino musujące jest produkowane z zachowaniem tradycyjnych metod wytwarzania? Czy każda oliwa z oliwek extra vergine jest wytwarzana jest z najlepszej jakości oliwek? A co z serami – czy każda mozzarella smakuje tak samo? Otóż nie.

Jako konsumenci jesteśmy często wprowadzani w błąd, dlatego konsorcja zrzeszające włoskich producentów, przy udziale unijnego wsparcia, wprowadziły system certyfikacji oryginalnych produktów.

Enjoy European Quality Food, czyli oryginały smakują lepiej

Projekt Enjoy European Quality Food obejmuje pięć krajów: Włochy, Niemcy, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Polskę. Jest współfinansowany jest przez Wspólnotę Europejską i powstał w celu promowania 6 wyjątkowych europejskich produktów z oznaczeniem gwarancji pochodzenia. Są to:

• Asti DOCG,
• Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG
• Vino Nobile di Montepulciano DOCG
• Provolone Valpadana DOP
• Olio Extravergine d'Oliva Toscano IGP
• Mozzarella STG

Celem Enjoy European Quality Food jest zwiększenie świadomości na temat wysokiej jakości żywności i produktów winiarskich tj. wina, oliwy i serów posiadających oznaczenie Denominazione d'Origine (Chroniona Nazwa Pochodzenia), Indicazione Geografica (Chronione Oznaczenie Geograficzne) i Specialità Tradizionale Garantita (Gwarantowane Tradycyjne Specjalności). Produkty te, wyróżnia unikalny i niezrównany smak. A wszystko dlatego, że są one owocem wieloletniej tradycji, na którą składają się historia, miejsce pochodzenia i wytwarzający je ludzie.

Projekt Enjoy European Quality Food w Polsce wystartował w listopadzie 2019 roku i będzie trwał 3 lata – do 2022 roku. W Polsce EEQF nadzoruje Włoska Izba Przemysłowo-Handlowa.

źródło i zdjęcia: materiały prasowe

 

 

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone