«powrótCzesław Lang "Zawodowiec" - recenzja książki

Czesław Lang, Zawodowiec

Czesław Lang wicemistrz olimpijski w kolarskim wyścigu szosowym, pierwszy kolarz zawodowy w historii polskiego kolarstwa, zwycięzca licznych etapów i jednodniowych wyścigów, wybitny torowiec i szosowiec od wielu lat organizator i dyrektor Tour de Pologne napisał książkę pt.: Zawodowiec. Bogato ilustrowaną, wspomnieniową książkę wydało Wydawnictwo Akurat, które wchodzi w skład znanego, dużego Wydawnictwa Muza SA.

Wspomnienia zaczynają się od krótkich wojennych, często dramatycznych opisów życia przodków kolarza, następnie opisane jest życie rodzinne i sportowe autora od najmłodszych lat do chwili obecnej, ze szczególnym uwzględnieniem wieloletniej kariery sportowej. Pierwsze zwycięstwa polskich kolarzy w Wyścigu Pokoju zainspirowały młodego chłopca z małej kaszubskiej wsi do uprawiania kolarstwa. Dzięki uporowi i tytanicznej pracy na treningach Czesław Lang został jednym z najwybitniejszych kolarzy. W książce znajdują się wspomnienia z pierwszych amatorskich wyścigów, z uczestnictwa w wielu wyścigach etapowych i jednodniowych, z występu na olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku, z występów w wyścigach zawodowców i z występów w Tour de Pologne.

Książka jest dla miłośników kolarstwa prawdziwym i dokładnym kompendium wiedzy o tej trudnej dyscyplinie sportowej. Liczne wyróżnione, krótkie biograficzne notki przybliżają czytelnikom wybitne postacie kolarstwa. Są tu opisy wybitnych kolarzy polskich takich jak: Stanisław Królak, Jan Magiera, Ryszard Szurkowski, Tadeusz Mytnik czy Lech Piasecki. Autor nie zapomina też o wybitnych zagranicznych osobowościach. Przedstawia notki takich sław jak: Eddy Merckx, Francesco Moser, Marco Pantami, Giuseppe Saroni i Peter Sagan. Opisane są też w notkach wielkie jednodniowe jak i wieloetapowe wyścigi: Tour de France, Giro d'Italia i Vuelta a Espada.

Osobną część książki stanowią wspomnieniowe fragmenty jak i osobiste życiowe przemyślenia w których wypowiadają się m.in.: prezesi polskich związków kolarskich, trenerzy, dziennikarze oraz: żona Elżbieta Lang, siostra Danuta Siluta, aktor Marek Kondrat, dziennikarz sportowy Maciej Jabłoński, zapaśnik Andrzej Supron, satyryk Paweł Dłużewski i wielu innych.

Szczególnie dużo miejsca poświęca autor wyścigowi Tour de Pologne. Każda notka zawiera datę wyścigu, opis trasy, liczbę uczestników, kolejnych triumfatorów drużynowych i indywidualnych. Czesław Lang od czasu 50 Tour de Pologne w 1993 roku kiedy podjął się organizacji i został dyrektorem tej zapomnianej imprezy, uczynił z niej najbardziej rozpoznawalną polską markę na świecie. W tym wyścigu chętnie biorą udział największe polskie i zagraniczne sławy kolarstwa.

tekst: Andrzej Witkowski

zdjęcie: materiały prasowe wydawnictwa

 

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone