«powrót13 PZU Półmaraton Warszawski

Warszawa

Już po raz 13. odbył się PZU Półmaraton Warszawski, jeden z największych biegów ulicznych w Polsce i jeden z największych biegów na tym dystansie w Europie. Organizatorzy wyznaczyli trasę wyścigu przez najbardziej zjawiskowe oraz istotne dla historii Warszawy miejsca. Uczestnicy mieli możliwość rywalizacji na brzegach Wisły w Warszawie przekroczając rzekę dwoma słynnymi mostami oraz mogli dokładnie zwiedzić jej prawobrzeżną dzielnicę -  Pragę. Start biegu zlokalizowany został na Nowym Mieście przy ulicy Konwiktorskiej, skąd trasa została wytyczona w kierunku Placu Wilsona. Stamtąd ulicą Gwiaździstą bieg ruszył pod park przy lesie Bielańskim. Potem trasa półmaratonu poprowadziła przez niezwykle malownicze Wybrzeże Gdyńskie a następnie Wybrzeże Gdańskie. Następnie biegacze mieli okrążyć miejsce startu i pobiec Mostem Gdańskim na drugą stronę Wisły w kierunku Pragi, po czym skierowali się Wybrzeżem Helskim na południe. Ze starej Pragi trasa poprowadziła na wschód,   ulicą Jagielońską i Zamoyskiego by uczestnicy mogli zwiedzać prawobrzeżną Warszawę. Kolejnym etapem było pokonanie Mostu Świętokrzyskiego i dostanie się na Powiśle. Wytrwałym biegaczom zostało do przebiegnięcia tylko Wybrzeże Kościuszkowskie, potem zwrot na północ, aby Wybrzeżem Gdańskim dotrzeć na linię mety.

Zwyciężcą 13. PZU Półmaratonu Warszawskiego został Ezrah Kiprotich Sang z Keni, który dystans 21 km i 97,5 m pokonał w 01:01:37. Na podium stanęli także: Kassa Mekashaw z Etiopii z czasem 01: 01:52 oraz Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo z Keni, który pokonał trasę półmaratonu w 01:02:18. Najszybszą kobietą 13. PZU Pólmaratonu Warszawskiego została Polline Wanjiku Njeru z Keni, która na metę dotarła w czasie 01:10:01. Zaraz za nią na podium znalazły się Birhan Mhretu Gebrekidan z Etiopii z czasem 01:10:26 oraz Maeregu Hayelom Shegae z czasem 01:10:52.