«powrótŚwięto Narodowe Afganistanu

Ambasada Afganistanu w Polsce zorganizowała uroczyste spotkanie z okazji Święta Narodowego. Cała uroczystość odbyła się w hotelu Regent w Warszawie. Gospodarzem uroczystości był J.E. Gul Hussain Ahmadi - ambasador Afganistanu w Polsce, który dzień wcześniej miał zaszczyt złożyć moje Listy Uwierzytelniające dla J.E. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na tę wyjątkową uroczystość przybyli licznie najróżniejsi goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, polityki oraz społeczności muzułmańskiej i mediów. Po przywitaniu zagrano hymn Afganistanu i Polski, a także wygłoszono okolicznościowe przemówienie.

Pan Ambasador wypowiedział między innymi następujące słowa:

„Nasi obywatele w Afganistanie świętują 19 sierpnia, aby upamiętnić ofiarę i odwagę tych Afgańczyków, których wysiłki w 1919 roku przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Afganistan. Afganistan ze swą bogatą historią jest strategicznie usytuowany w Azji. Wieki temu przez Afganistan przebiegał starożytny Jedwabny Szlak, a sam kraj znajdował się na styku wielu kultur w regionie. Jednak w ciągu ostatnich czterech dziesięcioleci, z powodu tej samej strategicznej i ważnej lokalizacji, naród Afganistanu znacznie ucierpiał.

Ambasador Afganistanu

Na szczęście w ciągu ostatnich piętnastu lat Afganistan dokonał znaczących osiągnięć politycznych, gospodarczych, kulturalnych i społecznych. Mówiąc o osiągnięciach kulturalnych i edukacyjnych, warto wspomnieć, iż w 2002 r. w szkołach w Afganistanie uczyło się około 1 miliona uczniów, podczas gdy obecnie w szkołach mamy ponad dziewięć milionów dziewcząt i chłopców. W 2002 r. mieliśmy 19 uniwersytetów państwowych, obecnie otworzono kolejnych 29. W Afganistanie jest również około 100 prywatnych uczelni wyższych i instytucji edukacyjnych.

Afganistan cieszy się wolnymi i niezależnymi mediami. Poza rządowymi kanałami telewizyjnymi i radiowymi w kraju jest ponad 70 prywatnych kanałów telewizyjnych i ponad 150 stacji radiowych.
Oprócz realizacji tysięcy projektów budowy i rekonstrukcji realizujemy również regionalne projekty gospodarcze, takie jak KASA-1000, TAPI, a także wiele projektów budowy kolei i dróg łączących Afganistan z sąsiadującymi krajami. Obecnie pracujemy nad Korytarzem Ekonomicznym Lapis Lazuli, który połączy Afganistan z krajami europejskimi drogą lądową, kolejową i morską przez Turkmenistan, Azerbejdżan, Gruzję i Turcję.

Pod koniec 2014 roku został zakończony Projekt Bezpieczeństwa i Transformacji od Międzynarodowych Sił Zbrojnych do Sił Zbrojnych Afganistanu. Od stycznia 2015 r. siły NATO, w tym polskie wojska, współpracują z Afganistanem w ramach operacji Resolute Support w zakresie szkoleń i logistyki dla Sił Bezpieczeństwa Afganistanu.

Afgańskie siły zbrojne nie tylko utrzymują bezpieczeństwo we wszystkich 34 prowincjach w Afganistanie, ale jednocześnie walczą codziennie przeciwko talibom i innym ugrupowaniom terrorystycznym, aby bronić naszego kraju i wszystkich naszych dotychczasowych osiągnięć."

Ambasador wspomniał również o stosunkach polsko-afgańskich:

„Afganistan i Polskę łączą więzy historyczne i przyjazne stosunki. W tym roku przypada 90. rocznica stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami. W ostatnich latach miało miejsce wiele spotkań na wysokim szczeblu pomiędzy delegacjami naszych krajów. W zeszłym roku do Polski przybyli z wizytą na szczyt NATO w Warszawie J.E. Dr Mohammad Ashraf Ghani, Prezydent Islamskiej Republiki Afganistanu, oraz J.E. Dr Abdullah Abdullah, Szef Władzy Wykonawczej Islamskiej Republiki Afganistanu. Wizyta ta oraz spotkanie z J.E. Andrzejem Dudą zakończyły się niewątpliwym sukcesem.

Jesteśmy wdzięczni za wszelką pomoc i wsparcie, które otrzymaliśmy od 2002 roku w ramach projektów rekonstrukcji na naszej drodze do stabilności i pokoju od Narodu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
Powinienem również wspomnieć o obecności wojsk polskich w Afganistanie, która była bardzo cenna i skuteczna dla utrzymania pokoju i bezpieczeństwa wraz z innymi międzynarodowymi i afgańskimi siłami bezpieczeństwa".

Po przemówieniu ambasadora, nastąpiła część nieoficjalna z wyśmienitym bankietem. Atmosferę umilała grająca w tle muzyka arabska. Szef kuchni hotelu Regent przygotował przekąski i dania arabskie oraz smaczne desery.

(MM)

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone