«powrótPrezentacja nowych wozów strażackich LSP

Mariusz Szpikowski - prezes lotniska im. Fryderyka ChopinaStrażnica LSP - lotnisko im. Fryderyka Chopina, Warszawa

Wydarzenie "Safety First" odbyło się na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w bazie na terenie strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej. Celem spotkania było uroczyste włączenie nowych pojazdów ratowniczych do działu bojowego LSP. Podczas części oficjalnej swoje przemówienia wygłosili: Mariusz Szpikowski, Dyrektor lotniska im. Fryderyka Chopina oraz Piotr Sitnicki, komendant Lotniskowej Straży Pożarnej. Główną atrakcją wydarzenia była prezentacja nowych wozów strażackich i pokaz ugaszenia ognia na samolocie pasażerskim.

Lotniskowa Straż Pożarna wzbogaciła się o trzy najnowocześniejsze w kraju pojazdy ratownicze: wozy Pantera do gaszenia pożarów oraz wóz ze schodami ewakuacyjnymi. „Dzięki tym pojazdom jakość oraz wyposażenie naszej jednostki jest na najwyższym możliwym dziś poziomie" – powiedział Mariusz Szpakowski – Dyrektor lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

pojazd ratowniczy PantheraSamochody strażackie Pantera to obecnie najnowocześniejsze pojazdy tego typu na rynku. Na boku mają umieszczony rysunek orła symbolizującego zwycięstwo oraz rysunek husarii symbolizującej dumę. Nowe pojazdy niezbędne są przede wszystkim do gaszenia paliwa lotniczego i wysokotemperaturowych pożarów. Potężne wozy strażackie mają 12 m długości oraz 3,35 m szerokości i ważą po 36 ton. Ogromną zaletą tych pojazdów jest ich prędkość, która dochodzi do 126 km/h. Dzięki niej strażacy są w stanie dotrzeć maksymalnie w trzy minuty do każdego miejsca na lotnisku. Przy prędkości 60 km/h droga hamowania wozu wynosi tylko 31 metrów! Każdy z pojazdów może pomieścić ok. 13 ton wody, 1,5 tony środka pianotwórczego oraz 250 kg proszku gaśniczego.

Drugi z bohaterów to pojazd strażacki z 10 metrowymi schodami ewakuacyjnymi i obszernym miejscem na platformie dla bezpiecznej ewakuacji. Po dojechaniu na miejsce pożaru przy prędkości maksymalnej 105 km/h, w ciągu 50 sekund następuje rozłożenie schodów z pozycji transportowej do maksymalnej wysokości. Warto dodać, że funkcjonalność wozu przygotowana jest do jednoosobowej obsługi. W przypadku awarii wszystkie funkcje przystosowane są do obsługi ręcznej. Z kolei system kamer wideo umożliwia dokładny nadzór pracy pojazdu i schodów z platformą.

(WW)

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone