«powrótPoradź mi, doktorze. Atlas zdrowia (recenzja książki)

Kieleckie Wydawnictwo Jedność wydało niezwykle interesujący i bardzo potrzebny album pt.: ,,Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia". Jest to przekład z języka włoskiego medycznej publikacji pisanej przez najwyższej klasy fachowców, pracujących w najlepszych włoskich szpitalach. Medyczne przypadki konsultowało piętnastu wybitnych polskich lekarzy, specjalistów różnych dziedzin medycyny.

Jak można przeczytać we wstępie, album powstał, żeby uchronić ludzi chorych od nie zawsze prawdziwych i wiarygodnych medycznych informacji dostępnych w mediach społecznościowych i w Internecie. Ta pozycja jest bardzo ważnym etapem w procesie zapobiegania chorobom i daje możliwość dotarcia do prawdziwej wiedzy medycznej opartej na najnowszych trendach leczenia. Zebrane w niej informacje zaspokoją dręczącą nas niepewność i wyjaśnią najczęstsze wątpliwości dotyczące objawów chorób a przez to poprawią nasze chwilowe złe samopoczucie.

Album składa się z siedmiu podstawowych części odpowiadających głównym układom człowieka, a więc: układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy, układ trawienny, układ ruchu, skóra i przydatki skóry, układ moczowy i inne schorzenia. Każda z tych części dzieli się potem na konkretne przypadki. Dla przykładu część skóra i przydatki skóry dzieli się na: trądzik, atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, liszajec, plamy na skórze, grzybica skórna, znamiona barwnikowe, świąd, łuszczyca, trądzik różowaty, skaleczenia, brodawki, bielactwo, kleszcze.

Każdy opis choroby składa się z dwóch części. Na stronie parzystej jest krótki opis choroby, wskazówki jak daną chorobę rozpoznać, przyczyny jej powstawania, jakie jest ryzyko ich zaniedbania oraz jakie są metody leczenia. Strona nieparzysta to niezwykle czytelne, ładnie zakomponowane kolorowe rysunki, które m.in. pokazują lokalizację choroby na ciele człowieka, ilustrują symptomy, objawy i czynniki ryzyka, graficznie pokazują najbardziej narażone części ciała, ilustrują zmienione chorobą narządy i przekazują rady jak postępować w danej chorobie lub przypadłości. Ważnym elementem tych rysunków jest podpunkt Liczby. Można dowiedzieć się z niego np.: ile osób w Polsce na daną chorobę choruje, jaki jest jej zasięg, ile osób wymaga hospitalizacji, odsetek całkowitych wyleczeń i odsetek inwalidztwa.

Wyrazy uznania należą się Wydawnictwu Jedność że podjęło decyzję o wydaniu tak potrzebnej pozycji. Ma ona na celu m.in.: uświadomić społeczeństwu żeby bardziej angażowało się w ochronę zdrowia, podniosło swoją wiedzę medyczną i wprowadziło bardziej zdrowy tryb życia.

tekst: Andrzej Witkowski

zdjęcia: materiały prasowe

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone