«powrótGwiazdy dla Fundacji DKMS Polska

Restauracja Villa Foksal, Warszawa

Dnia 28 maja 2015 roku byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia. W restauracji Villa Foksal w Warszawie odbyło się zorganizowane przez Fundację DKMS Polska spotkanie, na którym przybliżona została działalność Fundacji oraz zaprezentowane statystyki zachorowań na raka krwi, możliwość zapisania się do bazy dawców oraz wyjątkowe, pierwsze spotkanie pacjenta i dawcy szpiku.

Na świecie co 35 sekund u kogoś diagnozuje się raka krwi. W większości przypadków największą szansą jest przeszczepienie szpiku. Aby było to możliwe, potrzebny jest odpowiedni dawca – bliźniak genetyczny. Problem polega na tym, iż nieraz dawcą nie może zostać nawet najbliższa osoba z rodziny, w tym bliźniacze rodzeństwo. Potrzebne jest wtedy poszukiwanie dawcy wśród społeczeństwa, czym zajmuje się Fundacja DKMS Polska.

Tego dnia mieliśmy okazję zobaczyć pierwsze spotkanie Agnieszki i Julii - Pacjenta i Dawcy, które możliwe jest dopiero 2 lata po przeszczepie. Nie obyło się bez wzruszeń i łez, które udzielały się również zaproszonym gościom, wśród których były osoby ze środowiska medycznego, organizacji pozarządowych oraz celebryci m.in.: Katarzyna Zielińska, Magda Steczkowska, Kamila Szczawińska, Joanna Racewicz i Piotr Adamczyk.

Takie spotkania uświadamiają jak wielkim problemem jest zachorowalność na raka krwi, jak wielką tragedią jest ta choroba dla pacjenta i jego rodziny, a także pokazują, że każdy z nas może uratować komuś życie. Organizatorom spotkania gratulujemy ich zaangażowania na rzecz chorych oraz życzymy wytrwałości we wszystkich podejmowanych działaniach.

(M.Wierzchowski)

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone