«powrót70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Teatr Wielki - Opera Narodowa, Warszawa

Siedem dekad działalności artystycznej – to droga, którą przebył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" od 1 lipca 1953 roku, osiągając miano Ambasadora Kultury Polskiej w kraju i na arenie międzynarodowej. Wysoki poziom artystyczny „Śląska" oraz wykorzystanie zasobu polskich tradycji muzycznych stanowi niezaprzeczalne atuty w postrzeganiu Zespołu jako promotora w zakresie upowszechniania niematerialnego dziedzictwa polskiej kultury.

Uroczyste obchody Jubileuszu Zespołu „Śląsk" rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku inauguracją 70. sezonu artystycznego i potrwają do końca 2023 roku. W ciągu jubileuszowego roku Zespół „Śląsk" zaplanował szereg koncertów oraz przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych na terenie całego kraju. Dnia 5 czerwca 2023 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" spotkał się z publicznością podczas Gali Jubileuszowej, w specjalnie na tę okazję przygotowanym programie – „W pogoni za wiosną". Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Jubileuszowy program w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" to kompozycja najbardziej znanych i spektakularnych pieśni oraz tańców ludowych i narodowych, które przez 70 lat przynosiły sławę „Śląskowi" w Polsce i na Świecie. Na program w dużej mierze składają się kompozycje założyciela Zespołu - Stanisława Hadyny, a także Wojciecha Kilara, Czesława Płaczka i Ireneusza Łojewskiego oraz choreografie Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubanki, Hanny Chojnackiej, Władysława Stefanika i innych twórców. To dzieła będące kwintesencją wędrówek po polskich wsiach, wsłuchiwania się w biały śpiew dziewcząt, spisywania rodzimych tekstów ludowych, a nade wszystko realizacją marzenia nadania pieśniom i tańcom ludowym wymiaru artystycznego i przeniesienia ich z wiejskich realiów na wielkie sceny.

Program „W pogoni za wiosną" charakteryzuje się żywiołowością, dynamiką bogactwa folkloru i wielkim rozmachem. Prezentowane utwory oraz mieniące się kolorami kostiumy, w których niewątpliwie odbija się cząstka historii „Śląska", wyrażają najlepsze wartości Ziemi Śląskiej i innych regionów Polski. Rozpromieniony osobowością twórców i wykonawców program, w ponadczasowym i niepodrabialnym stylu, zabiera widzów w niezapomnianą podróż po kraju. Prezentując piękno polskiej kultury ludowej, krzewi historię zawartą w pieśniach i choreografiach tańców narodowych, budując ducha patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Tytuł programu nawiązuje do powieści Stanisława Hadyny, w której patron i założyciel Zespołu „Śląsk" opisał genezę jego powstania i początki realizacji swojego marzenia.

Na dwuczęściowy koncert jubileuszowy składają się pieśni i tańce, które od lat zyskują nowych sympatyków na muzycznych scenach całego świata, jako polskie widowisko artystyczne oparte na tradycyjnej muzyce ludowej. W programie koncertu pojawią się największe przeboje Zespołu, pieśni chóralne m.in.: „Karolinka", „Starzyk", „Szła dzieweczka", „Ondraszek", „Głęboka studzienka", „Gdybym to ja miała", „Hej, te nasze góry", „Do Krakowa" oraz tańce ludowo-narodowe m.in. „Trojak", „Taniec chustkowy", „Harnaś i zbójnicy", polonez do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz", „Kujawiak – oberek", „Suita tańców rzeszowskich" czy „Krakowiak". W koncercie będzie można usłyszeć specjalnie przygotowaną, wznowioną na tę okoliczność pieśń „Helokanie" - wielki przebój od którego zaczęła się cała historia Zespołu „Śląsk".

***

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Pełniąc zaszczytną rolę Ambasadora Polskiej Kultury, jest trwałym łącznikiem Polonii z macierzą. Odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad 9 tysięcy koncertów dla ponad 27. milionów widzów. Promując polski folklor w trakcie obchodów Jubileuszu 70-lecia Zespół
w sposób szczególny popularyzuje i upowszechnienia dzieła twórców Zespołu - Stanisława Hadyny oraz Elwiry Kamińskiej. Szeroką ofertę programową kieruje do wielopokoleniowej publiczności, włączając się również w ideę kultywowania historii Polski i Ziemi Śląskiej, walk niepodległościowych, kultury i tradycji regionu, umacniając więzi międzypokoleniowe i podkreślając znaczenie oraz rolę dziedzictwa narodowego w przestrzeni społecznej.

źródło i zdjęcia: materiały prasowe

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone