«powrótKonferencja PTP "Wygląd Twoich dziąseł świadczy o zdrowiu"

Obchodzony 12 maja Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł przypomina, że wszystkie działania podejmowane z myślą o zdrowiu i higienie jamy ustnej mają sens i są najlepszą inwestycją w siebie – choroby przyzębia są bowiem czynnikiem ryzyka m.in. choroby Alzheimera, cukrzycy czy chorób sercowo-naczyniowych.

Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne i markę Oral-B, podczas której eksperci odpowiedzieli na pytanie: w jaki sposób choroby dziąseł i przyzębia wpływają na zdrowie ogólne i jaką profilaktykę stosować? Wzięli w niej udział: prof. dr hab. n. med. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, członek Amerykańskiej Akademii Periodontologii i Europejskiej Federacji Periodontologii (EFP), dr hab. n. med. Jan Kowalski, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, koordynator Dnia Zdrowych Dziąseł w Europejskiej Federacji Periodontologii z ramienia Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, dr n. med. Maciej Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, Europejskiej Federacji Periodontologii (EFP) oraz dr n. med. Beata Golan, dentystka, koordynator projektów edukacyjnych dla lekarzy dentystów i higienistek stomatologicznych oraz kierownik ds. Naukowych P&G Polska.

Jak się okazuje, podstawą jest prawidłowe i skuteczne dbanie o higienę jamy ustnej: zapalenie dziąseł, należące do najczęściej rozpowszechnionych chorób przyzębia, w 95% wywołane jest przez płytkę nazębną (biofilm), a zatem wynika z własnych zaniedbań związanych z niedokładnym szczotkowaniem zębów. Tymczasem wyniki badań epidemiologicznych wskazują, że prawie 4% kobiet i 3% mężczyzn nie szczotkuje swoich zębów, a 12% kobiet i 25% mężczyzn szczotkuje je tylko raz dziennie.

„Tylko ok. 1% Polaków nie ma problemu z dziąsłami" – alarmuje prof. dr hab. n. med. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i prelegentka konferencji.

Więcej informacji na temat kwestii poruszanych na konferencji PTP można znależć pod linkiem: http://www.motywmedia.pl/wyglad-twoich-dziasel-swiadczy-o-twoim-zdrowiu.html

 

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone