W 2023 Polska drugim największym rynkiem turystycznym dla Węgrów.
Aż 31% więcej Polaków odwiedziło Węgry. Krajem, który odnotował znaczny wzrost liczby turystów z Polski w 2023 roku, są Węgry. Jak podaje tamtejsza agencja turystyczna (MTU), Polacy, podobnie jak Czesi i Rumuni, znacznie chętniej odwiedzali Budapeszt i inne węgierskie miasta niż przed wybuchem pandemii w 2019 roku. Dane pokazują, że do lipca na Węgry przyjechało blisko 265 tyś. Polaków, co daje wzrost o 5% względem stanu przed pandemii i aż o 31% więcej niż w ubiegłym roku. W porównaniu z rokiem poprzednim na Węgry przyjechało o 31% Polaków, 25% Czechów oraz 23% Rumunów- zaznacza Węgierska Agencja Turystyczna.
W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku po Węgrzech podróżowało 12,4 mln turystów, którzy spędzili na Węgrzech 32,5 mln nocy w turystycznych obiektach zakwaterowania. To o 1,2 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 oku i o 1,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Udział zagranicznych turystów w rynku turystycznym wynosił 46 proc. Zagranicznych turystów było w sumie 5,4 mln, zaś noclegów – 15,1 mln.
Jak informuje Magdolna Fekete, chief advisor, Visit Hungary, w 2023 roku wyraźnie wzrosło znaczenie polskiego rynku dla węgierskiej turystyki przyjazdowej. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku na Węgry wybrało się 437 tys. Polaków, którzy podróżowali średnio na 2,6 dnia, czyli spędzili na Węgrzech 1,1 mln nocy. Dla porównania, w 2022 roku 268 tys. Polaków wykupiło milion noclegów.
Tym samym Polska awansowała na drugie miejsce na liście najważniejszych rynków dla węgierskiej turystyki przyjazdowej – awansowała z szóstego miejsca, które zajmowała w 2019 roku. Obecnie największym rynkiem są Niemcy, którzy w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku wykupili na Węgrzech 2,1 mln noclegów.
Spośród turystów, którzy wybrali się na Węgry 68 proc. podróżowało w okresie od czerwca do sierpnia. Nadal popularnymi celami podróży są Tokaj, okolice Egeru, jezioro Balaton.
Visit Hungary po zlikwidowaniu ośrodka w Warszawie w 2017 roku obecnie planuje wznowienie działań promocyjnych w Polsce. Chce skupić się m.in. na promocji turystyki kulinarnej, wypromowaniu Węgier również jako kierunku podróży poza sezonem, a także na produkcie wellness i spa. Zapowiada kampanie i podróże studyjne, nie określa jednak jeszcze, czy i kiedy otworzy w naszym kraju swoje przedstawicielstwo. Jak się dowiadujemy, prawdopodobnie nastąpi to w przeciągu 2-3 najbliższych lat.
W 2022 roku na Węgrzech powstały 23 nowe hotele, co zwiększyło liczbę dostępnych pokoi o 1,5 tys. Większość nowych obiektów powstała w Budapeszcie. Obecnie Węgry dysponują 26,6 tys. pokojami w hotelach pięciogwiazdkowych w całym kraju, zaś 4,3 tys. w pięciogwiazdkowych. W Budapeszcie dostępnych jest 9,8 tys. łóżek w hotelach czterogwiazdkowych i 3,2 tys. w pięciogwiazdkowych.
źródło: materiały prasowe
redakcja@motywmedia.pl