«powrótOdpocznij na Mazowszu. Kierunek Siedlce

"Odpocznij na Mazowszu. Kierunek Siedlce", pod tym hasłem odbyło się śniadanie prasowe w Pałacu w Korczewie, który jest częścią zespołu pałacowo-parkowego pochodzącego z XVIII-XIX w. Podczas spotkania podpisano umowę na unijne dofinansowanie rewitalizacji pałacyku letniego „Syberia", będącego częścią zespołu pałacowo-parkowego. Dzięki funduszom pałacyk zostanie odbudowany i częściowo udostępniony turystom. Fundacja Pałac w Korczewie planuje aby w tym miejscu odbywały się plenery malarskie oraz warsztaty twórcze. Dodatkowo w odrestaurowanym pałacyku ma zostać umieszczona nowa stała wystawa „Interpretacje" ilustrująca historię architektoniczną założenia pałacowo-parkowego. Całkowita wartość projektu to ponad 1,7 mln zł, w tym 999 tys. zł to wsparcie z UE. Oprócz rewitalizacji pałacyku obecnie trwają prace nad przywróceniem dawnego wyglądu parku, w którym zachowały się m.in. rzadkie i stare okazy drzew i zarośli. Prowadzone są także prace modernizacyjne w oficynie zachodniej pałacu.

W trakcie wystąpienia marszałka Adama Struzika zaprezentowano ponownie dwie ,,niemapy" – nowy pomysł na odkrywanie regionu. Są to pięknie ilustrowane kreatywne przewodniki po Mazowszu – jeden jest dla rodzin z dziećmi, a drugi przygotowany z myślą o seniorach.

Przed pałacem znajdował się mazowiecki kamper, który przypominał że jest to interesujący sposób podróżowania po Mazowszu. W ramach letniej akcji promocyjnej, samochód kempingowy z logo #MROT i #Mazowsze odwiedzi ponad 40 atrakcji turystycznych i wydarzeń, pokonując tysiące kilometrów. Na jego trasie znajdą się m.in. Zamek w Liwie i Ciechanowie, miasta Siedlce, Radom, Żyrardów, Żelazowa Wola, Brochów oraz Puszcza Kozienicka, Pojezierze Gostynińskie i Zalew Zegrzyński. Ponadto załoga kampera weźmie udział w takich wydarzeniach jak: Wino i Oliwa w Winnicy Dwórzno, Targi Misja Kampinos oraz 700-lecie miasta Warki.

Po części oficjalnej dziennikarze wybrali się na rejs katamaranem po malowniczym Bugu. To pierwszy sezon, w którym realizowane są rejsy dla turystów na terenach gminy Korczew i podlaskiej gminy Drohiczyn.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie. Bogata historia obiektu oraz jego usytuowanie w malowniczej dolinie rzeki Liwiec przyciąga turystów szukających kontaktu z historią, naturą i lubiących aktywny wypoczynek. Znajdujące się obok Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie prezentuje militaria z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku. Kolekcja zawiera między innymi broń palną, białą, drzewcową oraz mundury, zbroje, hełmy i wyposażenie wojskowe.

Nie mogło zabraknąć też części kulinarnej, podczas której uczestnicy odwiedzili Karczmę „Przy Zamku" w Liwie, w której odbył się lunch z daniami kuchni regionalnej. Uczestnikami całego study tour byli zarówno siedleccy, jak i warszawscy dziennikarze oraz blogerzy. Nie zabrakło też przedstawicieli Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

tekst i zdjęcia: Wojciech Witkowski

źródło: materiały prasowe UMWM

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone