«powrótZjawiskowa ziemia - immersyjna wystawa BBC Earth

Początek listopada będzie dla Warszawy okresem szczególnych anomalii pogodowych. Mieszkańcy stolicy mogą spodziewać się zorzy polarnej, a na ich weekendowe plany może wpłynąć wybuch wulkanu. Wszystko za sprawą multisensorycznej wystawy w Artbox Experience na terenie warszawskiej Fabryki Norblina, zainspirowanej najnowszą serią popularno-naukową BBC Earth „Zjawiskowa Ziemia", której telewizyjna premiera odbędzie się 7. listopada 2022 r.

Egzotyczne zjawiska pogodowe w samym centrum miejskiej dżungli? Tego jeszcze nie było!

W dniach 4-5 listopada 2022 r. przestrzeń ArtBox Experience przeniesie odwiedzających do zupełnie nowego świata – świata dzikiej, nieposkromionej, ale przede wszystkim pięknej i majestatycznej natury. Magiczne oblicze zorzy polarnej, pierwotna siła morskich fal, rozświetlające nieboskłon rozładowania atmosferyczne, czy destruktywne i oszałamiające wybuchy wulkanów to spektakle zwykle dostępne dla szczęściarzy lub ryzykantów. Dzięki multimedialnej wystawie BBC Earth przybliżymy się do nich tak, jak często mogą to zrobić tylko obiektywy kamer.

Wydarzenie jest zainspirowane najnowszą serią BBC Earth „Zjawiskowa Ziemia". Materiał uchwycony przez filmowców BBC został przekształcony na multisensoryczne widowisko łączące obraz i dźwięk. Odwiedzający będą mieli bezprecedensową szansę doświadczyć wspaniałości i potęgi zjawisk przyrodniczych, dotychczas niedostępnych z tak bliska. Całość będzie wyświetlana na 800 m2 przestrzeni ArtBox Experience za pomocą najnowocześniejszych projektorów w technologii 360° – tak, by każdy mógł całkowicie zanurzyć się w niesamowitym świecie barw, kształtów i dźwięków naszej spektakularnej planety.

Opiekę nad wystawą objęła kuratorka Marta Grytczuk na co dzień związana z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Koncepcja wystawy koncentruje się wokół doświadczenia niemożliwego. Postanowiliśmy, za pomocą wielokanałowych projekcji video i ścieżki dźwiękowej, przedstawić tytułowe zjawiska przyrodnicze z całą ich wizualną mocą, tworząc momentami niemal abstrakcyjne obrazy. Niebezpiecznym i niedostępnym żywiołom, ujarzmionym dla widza przez technologię, oddajemy przestrzeń do swobodnej adaptacji, ukazując ich charakter, rytm, czasem ich rozmach i wielkość, innym razem intrygujący szczegół – zauważa Marta Grytczuk.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od godz. 16:00 4. listopada do godz. 22:00 5. listopada. Więcej o samych zjawiskach przyrodniczych można dowiedzieć się z programu „Zjawiskowa Ziemia", którego premiera odbędzie się na kanale BBC Earth 7 listopada 2022 r. o godz. 19:55. Nowy odcinek co tydzień w poniedziałek o tej samej porze.

***

O programie „Zjawiskowa Ziemia"

Planeta Ziemia jest ogromną sceną, na której rozgrywają się niesamowite widowiska przyrodnicze. Występują one tylko wtedy, gdy odpowiednim czasie i miejscu nastąpi połączenie ziemskich żywiołów i zjawisk atmosferycznych. Teraz, dzięki najnowszym odkryciom badaczy oraz zaawansowanym technikom filmowania możemy z bliska podziwiać te zapierające dech w piersiach spektakle.
W czterech odcinkach naukowcy wyjaśniają mechanizmy powstawania tak fenomenalnych zjawisk naturalnych jak zorza polarna, błyskawice, wybuchy wulkanów oraz megafale. Zarejestrowanie ich na potrzeby programu wymagało od operatorów pomysłowości, np. zainstalowania specjalistycznych kamer na skuterach wodnych pokonujących gigantyczne fale u wybrzeży Portugalii, skierowania dronów wprost do krateru wulkanu w Gwatemali czy zapewnienie sprzętu zdolnego w zwolnionym tempie nagrać błyskawicę rozciągającą się na tysiące kilometrów nad Arizoną. Zawiłości naukowe kryjące się za tymi zjawiskami są równie fascynujące, co one same. Czasem trzeba je zobaczyć, by w nie uwierzyć!

Premiera serii „Zjawiskowa Ziemia" (eng. Spectacular Earth, 4 odcinki) od poniedziałku 7 listopada 2022 r., o godz. 19:55 na kanale BBC Earth.

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone