«powrótŚwięto Narodowe Ludowej Republiki Bangladeszu

Ambasador Bangladeszu Hotel Novotel Airport, Warszawa

W hotelu Novotel Aiport w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 46 Rocznicy Niepodległości Bangladeszu. Gospodarzem tego wydarzenia był J.E Mahfuzur Rahman ambasador Ludowej Republiki Bangladeszu w Polsce. Na wstępie ambasador przywitał ministrów, parlamentarzystów, ambasadorów i innych znamienitych gości. Podziękował wszystkim za przybycie na uroczyste przyjęcie. Po chwili tradycyjnie odegrano hymny Polski i Bangladeszu.

Ambasador podkreślił jak bardzo jest dumny że może reprezentować kraj, który odzyskał niepodległość 46 lat temu, po długich walkach politycznych, które zakończyły się po trwającej dziewięć miesięcy krwawej wojnie. Wspomniał o roli bojowników, działaczy politycznych, młodzieży i ludzi z innych warstw społecznych, którzy przyczynili się do uzyskania niepodległości. Okazał także wdzięczność dla polskiego narodu i rządu, który popierał wojnę o niepodległość Bangladeszu. Nie zapomniał również o Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach, którego słuchacze wzięli udział w konkursach plastycznych: „Bangladesz: od języka do wyzwolenia" oraz „Piękny Bangladesz". Niektóre z prac można było podziwiać w lobby w czasie całej uroczystości.

Ambasador zachęcił wszystkich polskich inwestorów i przedsiębiorców do wspólnych inwestycji w Bangladeszu. Kraj ten osiągnął samowystarczalność w produkcji żywności, a kobiety mają swoje uprawnienia i dominują w przemyśle odzieżowym. Przez ostatnie 20 lat

Ambasador Bangladeszu

tempo wzrostu utrzymywało się na poziomie 6 plus, a w 2016 r. wynosi        7 plus. Nie trudno zauważyć że gospodarka tego kraju może być największą gospodarką na świecie do 2050 roku. Z kolei premier Sheikh Hasina wyznaczyła wizję 2041 roku, do którego to Bangladesz ma stać się krajem rozwiniętym.

Podczas przemówienia nie zabrakło wątku misji pokojowych, w których  Bangladesz czynnie bierze udział.        W 2016 roku oddziały wojskowe Bangladeszu były na pierwszym miejscu pod względem liczebności wśród krajów przyczyniających się do prowadzenia misji pokojowych ONZ na całym świecie.

Tradycyjnie po części oficjalnej wszyscy przystąpili do wieczornej kolacji, w której dominowały potrawy kuchni bengalskiej.

(WW)

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone