«powrótPrezentacja regionu włoskiego Emilia Romagna

Prezentacja regionu Emilia Romagna Hotel Polonia Palace, Warszawa

W warszawskim hotelu Polonia Palace odbyła się konferencja poświęcona włoskiemu regionowi Emilia Romagna. Na początku konferencji wystąpił Dyrektor Generalny Narodowego Biura Turystycznego Giovanni Bastianelli, który zaprezentował region Emilia Romagna i zachęcał do odwiedzenia Włoch. Z badań wynika, że 24 proc. osób nie będących europejczykami wybiera właśnie Włochy na miejsce do spędzania wakacji. Istotną rzeczą jest kuchnia włoska. Minister Regionu ds. Turystyki i Handlu Andrea Corsini zaprezentował walory regionu Emilia Romagna, które z pewnością przekonają wielu Polaków do spędzania wakacji w tym regionie.

Turystyka w ogólnym budżecie stanowi aż 12 proc. dochodu tego regionu. W ostatnich latach wprowadzono dużo nowości z myślą o turystach. Jedną z największych atrakcji jest historyczny szlak ,,The Cities of Art'' obejmujący zabytkowe miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa UESCO. Należą do nich: Bolonia, Modena, Ferrara i Parma.

Emilia Romagna ma wiele do zaoferowania miłośnikom motoryzacji. To właśnie tu produkowane są legendarne marki takie jak: Ferrari, Maseratti, Lamborghini oraz Ducati. Tu właśnie urodził się Enzo Ferrari. Muzeum jego imienia odwiedza ponad 200 tys. osób rocznie. Fani motoryzacji mają możliwość zwiedzić dom rodzinny założyciela legendarnej marki oraz warsztat jego ojca. Ponadto w regionie znajduje się 14 muzeów poświęconych branży motoryzacyjnej. Oprócz tego, region Emilia Romagna oferuje sporo imprez i atrakcji dla miłośników sportu samochodowego. Blisko miasta Imola znajduje się sławny

tor formuły F1 Enzo e Dino Ferrari.

Niezapomnianym elementem każdej wycieczki jest poznanie lokalnych smaków. A dokładnie wspaniałych włoskich serów parmezan Parmigiano-Reggiano, które tutaj powstają. Sery te są idealne do bezpośredniej konsumpcji oraz do pizzy, spaghetti i zapiekanek. W stolicy regionu Emilia Romagna można zobaczyć jak powstaje ten ser, którego wytworzenie zajmuje aż 36 miesięcy. Drugi słynnym lokalnym produktem jest tradycyjny ocet balsamiczny z Modeny, którego najlepsze odmiany dojrzewają w drewnianych beczkach prawie 12 lat. Do Bolonii, stolicy Emilia Romagna, są bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy, Krakowa, Wrocławia oraz Katowic. W 2018 uruchomiona zostanie linia z Warszawy do Rimini. Po konferencji goście zostali zaproszeni na uroczysta włoską kolację.

(DD)

zdjęcia: Paolo Barone, Fabio Casari, mat. prasowe Emilia Romagna

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone