«powrótPremiera książki "Zanzibar - Wyspa Skarbów" B. Lewandowskiej-Kaftan

Anna Popek Kuźnia Kulturalna, Warszawa

Uroczysta premiera książki Beaty Lewandowskiej-Kaftan "Zanzibar - wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili" odbyła się 26 września 2017 r. w restauracji Kuźnia Kulturalna w Warszawie. Spotkanie z okazji premiery książki poprowadziła dziennikarka radiowa Aneta Małecka. Obecni na spotkaniu goście i dziennikarze mieli okazję do wysłuchania afrykańskich opowieści Beaty Lewandowskiej-Kaftan. Mogli też podziwiać piękne, pełne kolorów klimatyczne fotografie i posłuchać afrykańskiej muzyki. Spotkaniu towarzyszył wyjątkowy wystrój - tradycyjne afrykańskie stroje i wystawa zdjęć.

Beata Lewandowska-Kaftan, znana dziennikarka, z wykształcenia geograf z zamiłowania podróżniczka, napisała drugą książkę o Afryce pt.: ,,Zanzibar. Wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili". Autorka razem z mężem podróżowała po tym kontynencie i zwiedziła m.in.: Kenię, Tanzanię, Ugandę, Etiopię, Namibię, Botswanę, Zimbabwe i Mali.

Zanzibar to wulkaniczna wyspa na Oceanie Indyjskim u wschodnich wybrzeży Afryki, administracyjnie należąca do Tanzanii. Przez wieki trafiali tu żeglarze z Arabii, Indii, Persji, Chin i Europy. Dzięki nim powstała fascynująca kultura Suahili zrodzona z wielu różnorodnych tradycji. Afryka dała wyspie żywotność i obrzędy, Arabia poezję i umiejętności żeglarskie, Chiny przyprawy a Persja muzykę i bogate wzornictwo.

Książka dedykowana jest Rajabowi Konga i Aiyshy Mohammed zanzibarskiemu ,,rodzeństwu" autorki, którzy wprowadzili ją do niezwykłego świata Suahili. Pierwsze rozdziały książki opisują historię szkutnictwa na wyspie. Trójkątne żagle w które wyposażone są zanzibarskie łodzie są wizytówką wyspy. Autorka opisuje rybacki i żeglarski kunszt mieszkańców, przedstawia też doświadczonych mistrzów szkutnictwa, którzy budują najlepsze łodzie w okolicy.

W dalszych rozdziałach opisywane są ciekawe i zabytkowe miejsca warte zwiedzania. Jest to m.in. muzeum Dom Cudów utworzone w reprezentacyjnym pałacu sułtana Bargasza, z pierwszą w tym rejonie świata windą. Inną ciekawostką jest dom największego w przeszłości handlarza niewolników Tippu Tipa. Niezapomniane wrażenie robi na turystach stara dzielnica miasta Zanzibar Stone Town, która znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Wąskie ulice pozwalają tylko na ruch pieszy i rowerowy, jest tu cicho i spokojne. Stare budynki słyną na cały świat z unikatowych, pięknie rzeźbionych drzwi w styku arabskim i hinduskim - jest ich ponad pięćset. Autorka odwiedza liczne współczesne warsztaty i opisuje artystyczną pracę cieśli, stolarzy, rzeźbiarzy . Zanzibarskie drzwi świadczą dzisiaj o splendorze i prestiżu właściciela. Nowa dzielnica stolicy ma zupełnie inny charakter. Jest tu gwarno, tłoczno i kolorowo. Znajdują żąsię tu liczne bazary, po tej części miasta jeżdżą samochody i taksówki.

Ewa i Tomasz Lubertowie

Najwięcej miejsca w książce poświęca Beata Lewandowska-Kaftan mieszkańcom wyspy. Tutejsi ludzie są gościnni, życzliwi i ciekawi przybyszów z dalekich stron. Opisuje ciężką pracę zanzibarskich kobiet, które podczas odpływu wyruszają na podwodne pola alg. Mimo ciężkiej pracy nic nie tracą ze swojej urody i wdzięku. Są ubrane niezwykle kolorowo i zmysłowo pachną. Lubią otaczać się ładnymi przedmiotami. W książce opisane są najważniejsze etapy życia kobiet, od wieku dziecięcego poprzez młodzieńczy do wyjścia za mąż. Znajdują się tu opisy prac którymi zajmują się kobiety: haftowaniem pięknych wzorów, kreśleniem wyjątkowych tatuaży i gotowaniem wymyślnych potraw. Mężczyźni są pracowici, odważni, pogodni i w wolnych chwilach uwielbiają wyścigi łodzi.

(AW)

fot. Maciej Goliszewski - Epoka dla Edipresse Książki

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone