«powrótOrlen Warsaw Maraton 2017

Drazba i Zwierzynska Trasa Orlen Warsaw Maraton, Warszawa

Piąta, jubileuszowa edycja ORLEN Warsaw Maraton dobiegła końca. Największa impreza biegowa w Polsce, po raz kolejny przyciągnęła tłumy miłośników sportu. Mimo chłodnej aury na trasie ORLEN Warsaw Maraton panowała gorąca atmosfera, którą stworzył najlepszy team – biegacze i kibice. Około godziny 9 rano, po sygnale dźwiękowym nadanym przez Anitę Włodarczyk, tysiące osób wystartowało z Wybrzeża Szczecińskiego: na północ maratończycy, a na południe zawodnicy biegu OSHEE.

wyniki Orlen Warsaw Maraton 2017

W biegu OSHEE 10 km zwyciężył Dmytro Lashyn z Ukrainy, osiągając znakomity czas 0:29:02. Najlepsza wśród kobiet Svetlana Kudelish z Białorusi uzyskała czas 0:33:12.

Najbardziej imponujący był tzw. królewski dystans 42 km i 195 metrów. Bieg rozstrzygnął się dopiero na ostatnich kilometrach. Po zaciętym finiszu zwyciężył Kenijczyk Felix Kimutai, osiągając znakomity jak na panujące warunki czas 2:10:34. Drugi zameldował się Alex Saekwo. Na trzecim miejscu był najszybszy Polak, zeszłoroczny zwycięzca ORLEN Warsaw Maraton Artur Kozłowski, który został jednocześnie Mistrzem Polski z czasem 2:12:38.

Wśród kobiet na królewskim dystansie wygrała Białorusinka Nastassia Ivanova, osiągając czas 2:28:44. Pierwszą Polką była Izabela Trzaskalska, która do zwyciężczyni straciła trochę ponad minutę. Najlepszym zawodnikiem w kategorii handbike był Rafał Wilk, który trasę półmaratonu pokonał w czasie 0:31:32.

***

ORLEN Warsaw Maraton to największa impreza biegowa w Polsce, która rokrocznie gromadzi nie tylko biegaczy z całego świata, ale też wspaniałych kibiców. W pięciu edycjach wydarzenia wzięło udział ponad 160 tys. uczestników, a impreza na stałe zapisała się na sportowej mapie Polski. Narodowe Święto Biegania zadebiutowało w 2013 r. Co roku biegacze mają szansę zmierzyć się z własnymi siłami na dwóch dystansach – maratońskim oraz na 10 km. W ramach ORLEN Warsaw Maraton organizowane są również Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn.

ORLEN Warsaw Maraton to nie tylko frekwencyjny sukces i uznanie biegaczy. W 2016 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) przyznało biegowi na dystansie 42,195 km wyróżnienie IAAF Silver Label, doceniając wysoki poziom sportowy i organizacyjny maratonu.