«powrótLetni Piknik Lewiatana 2017

Ogrody Konfederacji Lewiatan, Warszawa

W ogrodach Konfederacji Lewiatan, przy ul. Zbyszka Cybulskiego 3 w Warszawie odbyło się ,,Letnie spotkanie Lewiatana''. Wydarzenie to zgromadziło nie tylko przedsiębiorców i działaczy społecznych, ale również polityków i publicystów. Gościem specjalnym spotkania była minister rodziny, pracy i spraw społecznych, Elżbieta Rafalska. O dostosowanie prawa i stosunków pracy do wymogów gospodarki XXI wieku, jakości edukacji do wymogów nowoczesnego rynku pracy, stopniowe wydłużanie aktywności zawodowej, która jest naturalnym następstwem, wydłużania się życia, ograniczenie poziomu opodatkowania pracy i zwiększenie efektywności systemów zabezpieczenia społecznego, umożliwienie pracownikom godzenia pracy z potrzebami życia prywatnego- apeluje Konfederacja Lewiatan w ,,Manifeście przyszłości Pracy''. Został on ogłoszony przez Panią Minister- Elżbietę Rafalską.

W Manifeście pracodawcy podkreślają, że czwarta rewolucja przemysłowa wymusza budowę nowego ładu na rynku pracy. Przede wszystkim zacierają się granice między znanymi dziś dziedzinami wiedzy i technologii, powstają zupełnie nowe wymiary społeczne i biznesowe. Pracę ludzi przejmują w wielu dziedzinach roboty, programy komputerowe i aplikacje. Rynek potrzebuje coraz mniej rąk do pracy, wzrasta popyt na nieprzeciętne umysły.
Miliony pracowników stają przed próbą ponownego zdefiniowania swojego miejsca rynku pracy. Najważniejsze to nabywanie nowych umiejętności, wszechstronność, elastyczność i szybkość reakcji. Na skutek trendów demograficznych ubywa osób w wieku produkcyjnym, a zwiększa się udział starszych pracowników. Jednocześnie wydłuża się nasza zdolność do aktywności zawodowej, przez co praca okazuje się dobrem chronionym.

Firmy są zmuszone poszukiwać nowych, elastycznych modeli zatrudnienia- czytamy w ,,Manifeście Przyszłości Pracy''. O pozycji rynkowej decyduje w znacznej mierze potencjał kapitału ludzkiego. Konieczna jest więc umiejętność adaptacji, przez co stałe zatrudnienie ustępuje miejsca kontraktowaniu poszczególnych zadań. Pracownicy zyskują wtedy możliwość pracy dla wielu podmiotów równocześnie. Podnosi to produktywność, ale za to zmienia stosunki pracy. Rewolucja technologiczna daje nam świadczenie pracy w innych miejscach niż te, w których są wykorzystywane ich rezultaty. Jedynie osiągnięcie światowego poziomu efektywności pracy daje gwarancję, że praca pozostanie w Polsce. Przyszłość pracy musi stać się naszym wspólnym projektem. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na piknik.

(DD)

(zdjęcia: materiały prasowe)

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone