«powrótIndyjski Festiwal Filmowy

Kinoteka, Warszawa

Od 8 do 11 października 2017 r. w Kinie Kinoteka w Warszawie odbył się pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy (IFF) w Polsce. Sympatykom kina indyjskiego zostały zaprezentowane najlepsze indyjskie filmy z różnych regionów Indii. Publiczność miała okazję zobaczyć znakomite i przełomowe dzieła indyjskich twórców. Była to pierwsza w naszym kraju okazja do poznania tak wielu odmian tego kina, a równocześnie do spotkań z jego twórcami – indyjskimi reżyserami i aktorami, m.in. ze znaną i cenioną aktorką Manishą Koiralą. Pierwszy Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce był przy okazji doskonałą okazją do uczczenia 70-lecia niepodległości Indii.

Gośćmi festiwalu byli nagradzani indyjscy twórcy filmowi i aktorzy, m.in.: Manisha Koirala, Rahul Mittra, Dr. Rajinder Singh Chadha, Ritu Beri, Rajesh Mapuskar, Mikhil Musale, Shahnaab Alam, Nallamalupu Bujji, a także przedstawiciele polskiego przemysłu filmowego. Indyjski Festiwal Filmowy w Polsce – zgodnie z zamysłem jego kuratorów, Captaina Rahula Baliego i R C Dalala – ma być corocznym wydarzeniem, obejmującym bogaty program artystyczny, wspierającym także rosnące wśród indyjskiej branży filmowej zainteresowanie Polską.

Wśród zaproszonych gwiazd była między innymi Manisha Koirala - znana ze swojego kunsztu jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych aktorek indyjskich. Laureatka wielu nagród, m.in. czterech Filmfares. Umiejętnie łączy kino artystyczne z komercyjnym. Dwukrotna ambasadorka dobrej woli Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA); w 1999 i 2015 roku. W 2015 aktywnie niosła pomoc po skutkach trzęsienia ziemi w Nepalu. Angażuje się w walkę o prawa kobiet, zapobieganie przemocy domowej, walkę z handlem żywym towarem oraz uświadamia na temat raka.

(DD)

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone