«powrót9. Edycja Konkursu Travelery

Muzeum Etnograficzne, Warszawa

Dnia 25 maja 2015 roku w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w 9 EDYCJI KONKURSU TRAVELERY . Jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda podróżnicza w Polsce. Redakcja miesięcznika National Geographic Traveler wyróżniła polskich podróżników, odkrywców, naukowców i pisarzy. Galę poprowadziła Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna ,,Travelera''.

Miesięcznik to praktyczny magazyn, w którym każdy znajdzie dla siebie inspiracje i potrzebne informacje o podróżach. W magazynie piszą i dzielą się radami uznani eksperci i globtroterzy. Dodatkowo w magazynie znajdują się mapy, sprawdzone informacje, cenniki i testy sprzętu.

Główną nagrodę, Grand Prix otrzymał Aleksander Doba za wybitne osiągnięcie w dziedzinie eksploracji. Polski kajakarz jako pierwszy na świecie przepłynął Atlantyk z Afryki do Ameryki Południowej na wiosłach, bez zawijania do portów i bez pomocy z zewnątrz. Podróżnik ma na swoi koncie wiele samotnych kajakowych wypraw. Popłynął za koło podbiegunowe w Norwegii, opłynął dookoła Bajkał, przepłynął Ocean Atlantycki w jego najwęższym miejscu. W latach 2013-2014 przemierzył ocean w najszerszym miejscu, od Lizbony do Florydy. Za te osiągnięcia w plebiscycie amerykańskiego magazynu National Geographic też został wybrany Podróżnikiem Roku.

Zwycięzcę w kategorii Podróż Roku wybrali w głosowaniu internetowym czytelnicy. W aplikacji konkursowej oddano ponad 60 tys. głosów. Za realizację niestandardowej wyprawy nagrodę dostał Mirosław Lewiński. Na pokładzie jachtu Ulysses opłynął kulę ziemską dokładnie trasą, którą w latach trzydziestych płynął pierwszy Polak Władysław Wagner. Kapitan Lewiński pokonał 44 tys.mil morskich, z czego samotnie 10 tys.

W kategorii Wyczyn Roku nagrodę odebrał Olek Ostrowski, miłośnik sportów ekstremalnych, który jako pierwszy Polak zjechał na nartach z ośmiotysięcznika Cho Oyu. Narciarz ma na koncie inne ekstremalne zjazdy m.in.: z Kazbeku i ze Szczytu Lenina.

Osoby i instytucje, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej zostają uhonorowane nagrodą w kategorii Społeczna Inicjatywa Roku. Fundacja Dobra Fabryka Szymona Hołowni, Sklep Dobro Czynne 24 otrzymała nagrodę za pomoc dwóm placówkom ratującym ludzkie życie: hospicjum w Kabudze w Rwandzie i szpitalowi w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga.

Za Naukowe Osiągnięcie Roku uznano rekonstrukcję rdzenia kręgowego za pomocą glejowych komórek węchowych. O operacji dwóch wrocławskich neurochirurgów: prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa mówił cały świat. Pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym po operacji stanął na nogach i odzyskał w nich czucie.

Nagrodę w kategorii Podróżnicza Książka Roku otrzymała Aleksandra Gumowska za „Seks, czary i betel”. Autorka pojechała na Wyspy Trobrianda i badała co zmieniło się na nich sto lat po wizycie tam wybitnego antropologa Bronisława Malinowskiego.

Podróżnik, który za pomocą bloga przenosi swoją realną podróż do świata wirtualnego otrzymuje nagrodę w kategorii Blog Roku. Aleksandra Świstow założyła blog Pojechana.pl i opisuje w nim przede wszystkim Chiny, bo tam mieszka od kilku lat, ale też inne państwa Azji i Europy . Na blogu jest sporo porad praktycznych, przepisów kulinarnych i refleksji nad podróżowaniem.

(AW)
 

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone