«powrót38 PZU Maraton Warszawski

Trasa: Uniwersytet Warszawski - Park Fontann, Warszawa

Dnia 25 września 2016 roku w Warszawie spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego wystartowało kilkanaście tysięcy biegaczy, którzy wzięli udział w najważniejszym i najbardziej prestiżowym maratonie w Polsce. Początek biegu nie był przypadkowy, bowiem w 2016 roku Uniwersytet Warszawski obchodził 200-lecie swojego istnienia. Meta biegu była zlokalizowana na Wisłostradzie przy Parku Fontann. Trasa przebiegała przez najpiękniejsze oraz historyczne punkty Warszawy.

Wśród uczestników byli miedzy innymi: debiutanci, faworyci z Afryki, biegowi mistrzowie i gwiazdy. Wśród mężczyzn najlepszym zawodnikiem okazał się reprezentant Kenii Ezekial Omullo, który królewski dystans pokonał w czasie 02:08:55. Drugie miejsce zajął Chebii Douglas Kipsanai (02:11:26), a trzecie Kimwetich Dominic Kangor (02:11:49). Yared Shegumo, Polak pochodzenia etiopskiego, wicemistrz Europy w maratonie sprzed dwóch lat zajął szóste miejsce. Najszybszą kobietą 38. PZU Maratonu została Kibiwott Gladys (Bahrajn), która na metę dobiegła w czasie 02:36:34. Najlepsza Polka Anna Szyszka  zajęła czwarte miejsce z czasem 02:50:16.

Oprócz rywalizacji na dystansie 42,195 km. wiele osób wystartowało w Biegu na Piątkę, którego trasa była niezwykle atrakcyjna. Wśród uczestników był Robert Korzeniowski, który dystans 5 km pokonał w czasie 17 min i 30 sekund.