«powrót12. PZU Półmaraton Warszawski

Warszawa

W niedzielę dnia 26 marca 2017 r. wystartowała kolejna edycja największego polskiego biegu ulicznego - Półmaratonu Warszawskiego. W tym roku trasa po raz pierwszy rozpoczęła się na historycznym Placu Teatralnym, który znajduje się w samym sercu stolicy, tam również bieg miał swój finał. Ze względu na trwający właśnie rok Wisły na środku medalu znalazł się akcent w postaci błękitnej wstęgi symbolizującej rzekę, a trasa półmaratonu obejmowała dwie przeprawy przez Wisłę, bieg mostami Świętokrzyskim i Gdańskim oraz łączący je 8-kilometrowy odcinek wiodący m.in. przez Starą Pragę. Biegacze stanęli przed wyzwaniem pokonania dystansu 21 km i 97,5 metra. Numery startowe nadano blisko 14 tysiącom biegaczy, a metę przekroczyło 12 180 osób.

Zwycięzcą 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego został John Kipsang Lotiang (Kenia), który dystans 21 km i 97,5 m pokonał w 01:01:12. Na drugim miejscu podium stanął Masresha Bisetegn (Etiopia) z czasem 01:01:41, a trzecie miejsce zajął Hunegnaw Mesfin (Etiopia), który pokonał trasę półmaratonu w 01:01:42. Pierwszym Polakiem był Yared Shegumo z czasem 01:03:45.

Najszybszą kobietą 12. PZU Półmaratonu została Ayantu Gemechu Abdi (Etiopia), która na metę dotarła w czasie 01:10:26. Zaraz za nią na podium znalazły się Peninah Arusei (Kenia) z czasem 01:11:31 oraz Christine Moraa Oigo (Kenia) z czasem 01:11:50. Pierwszą Polką była Olga Ochal 01:13:50. W biegu udział wzięła Beata Sadowska, która pobiegła w zawodach dla fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Tegoroczny 12. PZU Półmaraton Warszawski był imponujący pod wieloma względami. Na starcie ustawiło się 12 247 biegaczy! Z czego aż 882 spośród nich wystartowało pod szyldem akcji #BiegamDobrze. W ramach charytatywnej ścieżki zapisów zawodnicy zebrali ponad 650 tysięcy złotych! To absolutny rekord tej unikalnej w skali całego kraju inicjatywy.

Po raz kolejny sponsorem tytularnym imprezy został Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Fundacja „Maraton Warszawski" i PZU ponownie łączą siły w obszarze propagowania zdrowego i aktywnego stylu życia.

***

Półmaraton Warszawski jest największym biegiem ulicznym w Polsce. Od dwóch lat na starcie staje około 13 tysięcy biegaczy. Organizatorzy Półmaratonu wraz ze swoimi partnerami mają ambicję, aby zostać jednym z trzech największych półmaratonów w Europie.